Моден викенд Скопје – одржливата мода царува на 27-мо издание

Со неверојатни иновации кои ги надминуваат традиционалните модни парадигми, се одвива најновото издание на култниот Моден Викенд Скопје (FWSK). Од 28-ми до 30-ти септември, настанот го метаморфозира комплексот Урбан Гарден во скопски Aеродром во центар кој пулсира со мода и обмислен дискурс, сето тоа проткаено околу централната тема за одржлива мода „Улогата на заедницата во свесниот дизајн и модата“.

Синоќа, втората вечер започна со работилницата „Редизајн“ од SIEC i garderobé. Учесниците навлегоа длабоко во уметноста на везење, трансформирајќи ја застарената облека во единствени ремек-дела, покажувајќи го потенцијалот за обновување во доменот на одржливата мода.

Емилија Славкова ја наслика ноќта со нејзината 3Д модна презентација „СМИЛЈАНА“, прецизно изработена со помош на софтверот Style 3D. Колекцијата на Славкова беше хармоничен концепт од современи и одржливи дизајнерски елементи, симболизирајќи ја интеграцијата на технологијата и модата. Презентацијата беше интимно патување низ нејзината уметничка визија, оставајќи ја публиката во уникатно сетилно искуство.

Дизајнерката Силвија Михајловска од модното студио „Алшар“ ја воодушеви публиката со својата колекција што го одзема здивот. Нејзините дизајни одекнаа со динамична интеракција помеѓу модерноста и традицијата, спој на текстури и нијанси, синтетизирајќи флуидност со структурата. Колекцијата “TATOOINE” на Михајловска беше визуелен монолог на одржливата елеганција, презентирајќи наратив што ја испреплетува етичката мода со безграничната креативност.

Брендот Kali Rose ја осветли пистата со својата препознатлива колекција „Fusion“, нудејќи уникатен приказ на одржливата мода. Со балерината Ивана Коцевска од Националната опера и балет и нејзиниот трансформативен перформанс Methamorfosis презентацијата беше елоквентен израз на трансформативната суштина на модата. „Fusion“ на Кали Роуз ја совпадна естетската брилијантност со одржливите филозофии, создавајќи визуелно возбудливо шоу.

Проникливиот документарен филм „Fashion Reimagined“ ја заврши вечерта, прикажувајќи ја потрагата на Ејми Пауни за одржлива мода, резонирајќи со колективната совест на публиката.

Инаку, во трите денови на локацијата овој настан има отстапено и showroom за:

– Мирјана Јосифоска, позната по своите одржливи капи изработени од етички, рециклирани и природни материјали.

– Аакадемската сликарка Љубица М. Солак со колекцијата „ANABASIS“, истакнувајќи ја елвацијата  на модата преку уметност.

– Магдалена Таневска, одржлив моден дизајнер посветен на придонесот за поодржлив начин на живеење и работа се претставува со својот нов бренд NOT COL

Дополнително, Александар Топиќ, мултиталентиран дизајнер од Нови Сад, Србија, ги прикажува своите уникатни креации.

Вечерва е последната вечер на Моден Викенд Скопје на која не очекува интересна за завршница.  

Комплексот Golden Art’s Urban Garden, официјалната локација и Генералниот покровител на FWSK, понуди неконвенционална, но софистицирана позадина на овој моден ивент. Локацијата е избрана да биде засолниште на иновативната мода и плодно тло за одржливи идеи и разговори во текот на планираните три дена.

Скопје продолжува да биде светилник на одржливата мода во регионот, при што FWSK служи како катализатор за значајни дијалози и револуционерни промени во модната индустрија, нагласувајќи ја суштинската улога на заедницата во поттикнувањето одржливи модни екосистеми.