Француската компанија Devialet, позната по својата напредна технологија и авангарден дизајн, ги претстави првите слушалки за уши, наречени Близнаци. Овие се True Wireless слушалки кои користат Bluetooth 5.0 со поддршка за aptX кодек за поврзување и се опремени со ANC систем за активно отстранување на амбиенталниот шум. Слушалките се спакувани во привлечни, водоотпорни куќишта според IPX4 стандардот, а вкупната автономија (вклучително и резерва во кутијата) е над 24 часа, со употреба до осум часа со едно полнење. Основните контроли користат панели чувствителни на допир на надворешната површина на бубачката, додека апликацијата се користи за целосна контрола, преку која може да се пристапи до поставките за звук (6-опсег EQ) и другите секундарни опции. Покрај тоа, постојат практични решенија како што се автоматска репродукција на пауза при соблекувањето на слушалките или поддршка за гласовните асистенти Сири и Гугл.

Безжичните слушалки за уво на Devialet Gemini моментално се достапни во претпродажба на веб-страницата на производителот, по цена од околу 300 евра.

извор: Hi – Files Magazin