Аудио награди Ролинг Стоун 2021 година

Деновиве на пазарот нема недостаток на пристојна аудио-опрема, од слушалки со Bluetooth) ,до безжични сабвуфери кои ветуваат бас што тресе со простории. Но, кои уреди всушност вреди да се купат?

Магазинот Ролинг Стоун, односно неговите уредници, изминатата година потрошиле значајно време тестирајќи стотици слушалки, звучници и звучни системи за да го направат списокот на најдобрите. Врвните оценки кои ги добија слушалките, звучниците, грамофоните и системите за домашно кино, засновани се на квалитетот на звукот, перформансите и целокупниот дизајн.

Денес Ви ги претставуваме првите три најдобри безжични слушалки кои се најдоа на оваа внимателно одбрана листа.

  1. Најдобри безжични слушалки: Bowers&Wilkins PX7

За овие слушалки, уредниците на Ролинг Стоун ќе речат: Ако би можел да го сумирам нивниот звук со еден збор, тоа ќе беше: детално. За време на моите сесии за слушање, можев да ја чујам секоја нота од секој инструмент со исклучителна јасност. Во некои случаи, ја слушав истата трака двапати, фокусирајќи се на одреден елемент и ценејќи како придонесе за завршената песна. Тоа беше особено точно кога ги слушав брзите џез мелодии.

Квалитетот на звукот е најважниот фактор при изборот на пар слушалки, но секако не е на одмет тоа што PX7 имаат одлична траење на батеријата и изненадувачки добро активно откажување на бучавата. Овие карактеристики ги прават Bowers & Wilkins PX7s задолжителни за оние кои често патуваат.

Ако сакате вистинска звучна совршеност, каде и да одите, нема да најдете подобри од слушалките Bowers & Wilkins PX7.

2. Најдобри аудиофилски слушалки: Focal Celestee

Ако сакате аудио од висока класа во движење, нема да најдете подобар стилски комплет од овие слушалки на Celestee од Фокал, луксузната марка за аудио од Saint-Étienne, Франција. Шик, елегантни и беспрекорно дизајнирани, овие слушалки се рачно изработени користејќи некои од најдобрите аудио компоненти во индустријата.

Што значи тоа: драјвери за целосен опсег од 40мм алуминиум / магнезиум, изведени во уникатна форма „М“ што нуди подетален и прецизен звучен пејзаж. Високите, средните и басовите се беспрекорно избалансирани, додека прислушкувањата се опремени со специјално акустична амортизација за да се минимизира секоја резонанца или шум.

3. Најдобри слушалки за патување: PuroPro Hybrid ANC

Безжичните слушалки на Puro Sound Labs нудат две нивоа на активно поништување на бучавата што ви овозможуваат општо или длабоко намалување на бучавата до 32dB. Дизајнот над ушите исто така блокира повеќе звук отколку што тоа го прават слушалките за уши, со меки кожни перници за уши кои нудат невидена удобност за вашето патување.

Ако сте личност која сака да ја пушти јачината на звукот за да се удави, да речеме, бебе што плаче на авион, Puro Labs го има предвид здравје на вашето уво: Лабораториите Puro автоматски ја ограничуваат јачината на звукот за да ве заштитат од трајно оштетување на слухот

PuroPro нуди импресивни 32 часа време на свирење со едно полнење. На максимално препорачано ниво на звук од 85dB, ќе можете безбедно да слушате до осум часа. Големите динамички драјвери од 40мм овозможуваат јасен, полн вокал и бас, сето тоа во границите на јачината на звукот.

Слушалките на PuroLabs се вашиот задолжителен придружник за патувања, со аудио квалитет и технологија за поништување на бучавата, кои ќе ви помогнат да ги слушате омилените мелодии во мир (или во тишина) за време на вашите најбурни патувања.

извор: https://www.rollingstone.com