Аудио награди Ролинг Стоун 2021 година (2)

Деновиве на пазарот нема недостаток на пристојна аудио опрема, од слушалки со Bluetooth) ,до безжични сабвуфери кои ветуваат бас што тресе со простории. Но, кои уреди всушност вреди да се купат?

Магазинот Ролинг Стоун, односно неговите уредници, изминатата година потрошиле значајно време тестирајќи стотици слушалки, звучници и звучни системи за да го направат списокот на најдобрите. Врвните оценки кои ги добија слушалките, звучниците, грамофоните и системите за домашно кино, засновани се на квалитетот на звукот, перформансите и целокупниот дизајн.

Денес Ви претставуваме нови три безжични слушалки кои се најдоа на оваа внимателно одбрана листа.

  1. Слушалки со најдобра вредност: Anker Soundcore Life Q20

Овие слушалки се одликуваат со неверојатно прилагодени драјвери за аудиофили од 40 мм, кои произведуваат „Hi-Res Audio“ што е особено пријатно за повисоките фреквенции за буџетски пар. Но, ова се одлични слушалки и за бас-глави – со анализа и интензивирање на ниските фреквенции во реално време, бас-тешки жанрови како EDM и хип-хоп ќе добијат силен удар.

Life Q20 ве освојува со четири вградени активни микрофони за бучава, и внатрешни и надворешни. Anker инженерите направиле 100000 тестови на реални сценарија за да ги прилагодат. Што значи дека тие можат да откријат и неутрализираат поширок спектар на ниски и средни фреквентни звуци, како автомобили и авионски мотори.

Нивните можности за полнење се практично непобедливи, со 60 часа во стандарден режим и 40 часа во режим ANC. Доволно е да слушате скоро 600 песни со едно полнење, но ако брзате, само пет минути ќе ви дадат четири часа слушање. Иако дизајнот би можел да биде малку елегантен, кај овие слушалки, функцијата ја победува формата. Единственото нешто што не може да го стори овој пар слушалки, е да направи плеј листа за вас.

2. Најдобри слушалки за персонализиран звук: beyerdynamic Lagoon ANC Traveller

Персонализацијата на звукот на компанијата MOSAYC е доста иновативна, бидејќи тие работеа во соработка со Mimi Defined, компанија за истражување на аудио-слух. Можете да ги надоместите возраста, способноста за слух и другите биолошки фактори, бидејќи Lagoon ANC се прилагодува на вашите уникатни нивоа на звук. Со едноставен, шестминутен тест на апликацијата MIY, ќе добиете прилагоден профил за звук и ќе можете да ја менувате јачината на звукот на секоја подлога за уши одделно, што додава поени за леснотија на корисникот.

Иако овде очигледно ќе има варијации, тестот за прилагодено слушање прилагодува тонови со ниска фреквенција, притоа одржувајќи јасни детали, а издигнувањата имаат убав омф без да се расипат. Овие слушалки јасно се истакнуваат, главно преку нивната соработка со апликациите. Исто така, имаат уште неколку други уредени карактеристики што ги прават вредни сами за себе.

Чашите можат да се пофалат со пристоен хибриден режим ANC кој работи добро блокирајќи го хаосот во градот. Благодарение на најновите аудио кодеци, тие исто така нудат нераскинлива Bluetooth-врска, а квалитетот на повикот е многу јасен. Но, ако сакате да ги натопите прстите во светот на персонализираното аудио, „Лагуната АНЦ“ ќе ви овозможи да доживеете звук на начинот на кој отсекогаш требаше да го слушате.

3. Најдобри над-ушни слушалки: Sennheiser HD 560S

Ако сакате да го пресоздадете искуството да слушате висок пар звучници додека седите пред вашата работна маса или се смеете на вашиот кауч, слушалките HD 560S на Sennheiser ќе ве одведат таму.

Слушалките имаат дизајн со отворен заден дел, што овозможува музика да истекува од решетките како вентилациони отвори. Ова ја елиминира хармониската дисторзија што се јавува кога звучните бранови одѕвонуваат од задната чаша за уши на слушалките и кон вашето уво.

Разликата се забележува веднаш: Перформансите од среден опсег (гитари и вокали) звучат многу поприродно, како да слушате жива изведба наместо полирана снимка. Некои слушалки со отворен грб имаат проблеми со правилното репродукција на басните фреквенции, но тоа не е проблем кај овие слушалки.

извор: https://www.rollingstone.com