Аудио награди Ролинг Стоун 2021 година (3)

Деновиве на пазарот нема недостаток на пристојна аудио опрема, од слушалки со Bluetooth) ,до безжични сабвуфери кои ветуваат бас што тресе со простории. Но, кои уреди всушност вреди да се купат?

Магазинот Ролинг Стоун, односно неговите уредници, изминатата година потрошиле значајно време тестирајќи стотици слушалки, звучници и звучни системи за да го направат списокот на најдобрите. Врвните оценки кои ги добија слушалките, звучниците, грамофоните и системите за домашно кино, засновани се на квалитетот на звукот, перформансите и целокупниот дизајн.

Денес Ви претставуваме нови три безжични слушалки кои се најдоа на оваа внимателно одбрана листа.

Најдобро дизајнирани слушалки: Grado PS500e

Grado’s PS500s не се само одличен пар слушалки над ушите, тие се визуелен нокаут. Слушалките се рачно изработени во Бруклин од семејната компанија што се занимава со аудио бизнис од 1953 година. Такво ниво на грижа и посветеност не можете да го најдете на друго место во аудио-индустријата.

Во ерата на технологијата за еднократна употреба, PS500 се направени од врвни материјали како алуминиум, кожа и махагони кои се дизајнирани да траат цел живот. Тие дури можат да изгледаат подобро со возраста. Совршено кружните слушалки имаат волшебно мрежно централно парче што веднаш го привлекува вниманието. Ние не сме секогаш љубители на гледање логоа или текст на аудио опрема, но зборовите „Grado Professional Series“ повеќе личат на официјална декларација отколку на излишно брендирање.

Најпријатни слушалки: Master and Dynamic MW65 Headphones

Иако откажувањето на бучавата, Bluetooth и долготрајноста на батеријата се одлична листа на параметри која треба да ја проверите кога купувате нов пар слушалки, сигурноста дека тие се навистина удобни и звучат добро, можеби е најважниот дел од сите. Слушалките MW65 над ушите на Master & Dynamic се завиткуваат околу вашите уши со чаши за уши со мемориска кожа од јагнешко и прилагодлива кожна лента за глава за целодневен комфор во стилот.

Но, удобните чаши не се единствените работи што ги прават MW65s вредни – Master & Dynamic користат анодизиран алуминиум, така што со околу 8,6 унци, тие се чувствуваат лесни дури и кога ги носите за цел работен ден или за време на вашето патување .

Добра работа е што MW65 се направени да бидат толку удобни. Нивниот долг список на задолжително ги прави никогаш да не сакате да ги тргнет, од активното поништување на бучавата и од многу добри возачи од 40 мм, до 24-часовно траење на батеријата и, да, микрофони што можете да ги користите за подобри звучни работни повици.

Најдобри слушалки за игри: Razer Kraken Ultimate

Слушалки за игри, се почесто се најважното парче аудио опрема за секој играч што сака да остане конкурентен за време на играње преку Интернет.

Како пар слушалки над ушите, Kraken Ultimate убаво се натпреваруваат кога ќе се споредат со моделите што чинат многу повеќе. Нивната рамка е изработена од челик и алуминиум, а прислушките се доволно големи за да можат целосно да се вклопат над вашето уво. Ова создава извонредно опкружување за слушање и поефикасно го блокира надворешниот шум, што може да ви помогне да се фокусирате на вашата игра. Kraken Ultimate имаат драјвери од 50 mm (дел од слушалките што создаваат звук), така што аудио-играта ќе звучи прецизно дури и ако има многу работи.

Најимпресивната карактеристика на овие слушалки е нивната употреба на THX Spatial Audio, технологија која симулира 7,1 опкружувачки звучен систем. Да бидете во можност да ги слушнете непријателите додека ви приоѓаат од сите страни, ќе ви донесе голема предност пред вашите противници. Дополнително, одликата може да ви помогне целосно да го цените саундтракот на играта ако играте наслов од еден играч.

Дел од играњето игри на Интернет е комуникација со вашите соиграчи, а микрофонот на Kraken Ultimate е флексибилен, така што никогаш нема да ви застане на патот. Поддржува активно поништување на бучавата а, од друга страна, Kraken Ultimate, преку вградени LED светла испорачува посебен и специфичен талент. Слушалките можете да ги поставите на една од 16,8 милиони бои за да го претставуваат вашиот тим или вашиот личен вкус.

извор: https://www.rollingstone.com/