Simple Minds е шкотски рок-бенд формиран во Глазгов во 1977.

Својата слава на меѓународно ниво ја постигнуваат со хитот „Don’t You (Forget About Me)“, од 1985 година, од саундтракот на филмот The Breakfast Club.

Во Велика Британија, дури 6 од нивните албуми се прогласени за албум број еден а имаат продадено над 60 милиони албуми. Тоа дефинитивно ги прави комерцијално најуспешниот шкотски бенд во 80-тите години на минатиот век кој и покрај различните кадровски промени продолжува да снима и патува.

Јадрото на едноставни умови се состои од двајцата преостанати члена, Jim Кеr (вокал) и Charlie Burchill (електрични и акустични гитари, повремени тастатури по 1990 година, саксофон и виолина). Другите сегашни членови на бендот се Ged Grimess (бас гитара), Cherisse Osei (тапани), Sarah Brown (придружен вокал), Gordy Goudie (дополнителна гитара и тастатури). Познати поранешни членови се Mick MacNeil (клавијатури), Derek Forbes (бас), Derek Forbes и Mel Gaynor (тапани).

До крајот на 1978 година бендот трпи најразлични промени во составот. На самиот почеток, најчесто изведувајќи настапи во целосна шминка, бендот воспоставуваат репутација на возбудлив чин во живо. При крајот на 1978 година, квинтетот Кер, Бурчил, Мек Нил, Форбс и Мек Ги, кој се смета за прв сериозен состав на Simple minds, започнува со вежбање на сетот песни напишани од Кер кои ќе се појават на нивниот прв албум.

Првиот албум со наслов „Life in a Day“ е издаден во април 1979 година. Насловната нумера на албумот „Life in a day“ беше објавена како прв сингл на Simple minds и достигна 62 место UK singl charts.

Второто издание на Simple Minds, „Real to Real Cacophony“ е значително заминување од поп-мелодиите на „Life in a day“. Потемната атмосфера најавува експерименти со новиот бран што станаа заштитен знак на бендот во текот на следните два албума.

Иновациите вклучуваат минималистички структури базирани на пресекот на ритамот на Forbes и McGee, плус повремена употреба на неконвенционални временски потписи. Бендот исто така експериментира со обид без зборови да создадат впечаток на африкански пејзаж користејќи електронски звуци и беспилотни летала, импровизирани саксофони линии на Бурчил и извици и плачења на Кер.

Следниот албум носи наслов „Empires and Dance“, објавен во септември 1980 година. Со овој албум, Кер започна да експериментира со ненаративни стихови засновани на набудувања што ги има направено додека бендот патува низ Европа.

Во 1982 година, по промена на издавачката куќа го издаваат компилацискиот албум „Celebration“ во кој имаа песни од претходните албуми.

Под закрила на новата издавачка куќа Вирџин, следни изданија на Simple Minds се два албума: „Sons and Fascination“ и „Sister Feelings Call“ во продукција на Стив Хилаж. Последниот албум првично е вклучен како бонус диск со првите 10.000 винил копии на „Sons and Fascination“, но подоцна е повторно издаден како албум сам по себе.

Тапанарот Брајан Мек Ги го напушти бендот во 1981 година а како негова првична замена во Октомври доаѓа Кени Хислоп. Иако во бендот остана само 5 месеци, сепак тоа е доволно долго за да направи непосреден ефект врз музичкиот развој на бендот од кој отстапува во 1982 година.

Веќе следниот нов албум е издаден во септември 1982 година под наслов „Nev golden dream“. Албумот е комерцијален чекор напред и создаде географски синглови, вклучително и „Блескава награда“ (која стигна до Топ 20 во Велика Британија и Топ 10 во Австралија.

Следниот запис „Sparkle in the Rain“ е произведен од Стив Лиливајт и објавен во февруари 1984 година. Албумот се најде на првото место на топ-листите во Велика Британија и во Топ 20 во неколку други земји (вклучувајќи ја и Канада, каде стигна до број 13.

Во текот на 1985 година го изадаваат албумот „Once Upon a Time“ кој генерира четири хит синглови низ целиот свет: „Alive and Kicking“, „Sanctify Yourself“, „Ghost Dancing“ и „All the Things She Said“.

Својата светска турнеја која го носи името на албумот „Once Upon a Time“, ја документираат со објавија двојниот албум снимен во градот на светлината во мај 1987 година, во текот на две ноќи во август 1986 година.

Следниот албум, „Street Fighting Years“ (1989) се оддалечи од американските соул и евангелски влијанија кои се провлекуваа во „Once Upon A Time“, во корист на атмосферата на саундтрак и ново вградување на состојки поврзани со акустична и народна музика.

Албумот се искачи на број 1 на табелите во Велика Британија и доби ретка ревија на пет-ѕездички од списанието Q.

Во 1991 година, „Simple Minds“ се вратија со „Real Life“. Корицата на албумот покажа трио Кер, Бурчил и Гејнор. Албумот стигна до број 2 во Велика Британија, каде што се појавија и четири синглови од Топ 40.

„Simple minds“ се вратија на активност подоцна во 1994 година а веќе во 1995 година го издаваат албумот со наслов „Good News from the Next World“ кој достигна број 2 во Велика Британија и ги произведе двата Топ 20 хита „She’s a River“ и „Hypnotized“.

На новиот албум, Néapolis (1998) се појави Форбс кој свири бас гитара на сите нумери, и Гејнор на само една песна. Тоа е единствениот албум од „Simple Minds“ објавен од Chrysalis Records, кој одби да го издаде албумот во САД.

Our Secrets Are the Same“ првично требаше да биде објавен кон крајот на 1999 година, но албумот остана необјавен откако бендот се заглави во судски процеси. Обесхрабрени од неуспехот на нивната етикета и со изгубената динамика и потенцијална продажба на албуми, бендот уште еднаш отиде во пауза.

Во 2001 година следи издавање на албумот „Neon Lights“, а веќе во 2002 година и албумот „Cry“.

На 12 септември 2005 година „Simple Minds“ го издадоа „Black & White 050505“, нивниот четиринаесетти студиски албум. Првиот сингл на албумот, „Дома“, доби емитување на алтернативни рок радиостаници во САД. Тој достигна број 37 во Велика Британија и не беше објавен во Северна Америка. Бендот ја помина 2006 година на турнеи низ Европа, Далечниот Исток, Австралија и Нов Зеланд на Црна и Бела турнеја (со Марк Тејлор на тастатури).

Оригиналните членови на Simple Minds работеа заедно за прв пат по 27 години кога влегоа во студио за снимање во јуни 2008 година.

На 25 мај 2009 година издадоа нов студиски албум насловен „Graffiti Soul“ кој веќе на 31 мај 2009 година влезе во листата на албуми во Велика Британија на 10 место. Албумот, исто така, влезе во европската топ 100 албума на број 9.

На 19 мај 2014 година, беше објавено дека Simple Minds штотуку завршиле со снимање на нов албум со наслов „Big Music“, кој ќе излезе во октомври 2014 година.

На 11 ноември 2016 година, Simple Minds го издадоа „Acoustic“, снимен со новата постава во текот на летото 2016 година и на кој има акустично повторно снимање на песни што ја опфаќаат нивната кариера. Винил верзијата со два дискови на албумот е издадена на 25 ноември 2016 година, вклучувајќи три дополнителни нумери: „Stand By Love“, „Speed Your Love To Me“ и „Light Travels“.

Од септември 2014 година, Simple Minds работат на нов материјал со наслов „Walk Between Worlds“, кој содржи 8 нумери, додека Делукс изданието вклучува 3 бонус нумери (една во живо и 2 студиски нумери). На 20 ноември 2017 година, на Фејсбук страницата на бендот беше објавено промо видео од 20 секунди, кое го промовираше албумот.

Во пролет и лето 2018 година, бендот опсежно ја обиколи Европа како дел од турнејата „Walk Between Worlds“, промовирајќи го новиот албум.

На 20 август 2019 година, Simple Minds го објавија нивниот нов албум во живо, кој го овековечи бендот на нивната најголема досега турнеја во Северна Америка. Главно снимен на 24 октомври 2018 година во театарот Орфеум, албумот содржи 25 песни додека Делукс ЦД и дигитални формати имаат 40 песни.

Според Кер, следниот студиски албум Simple Minds ќе биде објавен во 2021 година.