Аудио награди Ролинг Стоун 2021 година (4)

Деновиве на пазарот нема недостаток на пристојна аудио опрема, од слушалки со Bluetooth) ,до безжични сабвуфери кои ветуваат бас што тресе со простории. Но, кои уреди всушност вреди да се купат?

Магазинот Ролинг Стоун, односно неговите уредници, изминатата година потрошиле значајно време тестирајќи стотици слушалки, звучници и звучни системи за да го направат списокот на најдобрите. Врвните оценки кои ги добија слушалките, звучниците, грамофоните и системите за домашно кино, засновани се на квалитетот на звукот, перформансите и целокупниот дизајн.

Денес Ви претставуваме нови три безжични слушалки кои се најдоа на оваа внимателно одбрана листа.

Најдобри слушалки за тренинг: Bose SoundLink Around-Ear Wireless Headphones II

Кога станува збор за вежбање и слушање музика во теретана или на отворено, слушалките за уши не се единствената опција што ја имате. Ако сакате пар слушалки што можат да испорачуваат силен и моќен звук додека градите мускули и согорувате калории, безжичните слушалки Bose SoundLink околу ушите II се најдобрите конзерви за вежбање наоколу.

Ако претпочитате слушалки над ушите на дневна база, ќе ги обожавате SoundLinks за вежбање. Нивниот дизајн на чаша околу увото значи дека нема да мора да барате одредена големина за увото или да се грижите дали пупките ќе се излизат кога ќе се испотите, а тие се доволно лесни и удобни што нема да морате да ги прилагодувате на средина од вашиот тренинг.

Иако тие се едни од најпознатите носливи слушалки за тренинг што можете да ги поседувате, тие се исто толку функционални и лесни за контрола. Кога сакате да прескокнете на нова, помотивирачка трака или да ги паузирате мелодиите кога ќе добиете повик, не мора да посегнувате по вашиот телефон. Bose го олесни тоа да можете да го сторите со лесно притискање на копчињата кои се наоѓаат на самите чашки.

Иако е предвидено 15-часовно траење на батеријата, тие ќе траат повеќе часови и рутинирани тренинзи. Но, што е најважно, тие нема да умрат во теретана кога најмногу ќе ти требаат.

И, кога тренингот конечно ќе заврши, можете да ги спакувате во сопствена торбичка за носење и да ги спакувате во вашата торба за вежбање или шкафче.

Најдобри слушалки за поништување на бучавата: Sony WH-1000MX4

Скоро една година откако првпат станаа достапни на Интернет, безжичните слушалки на Sony, WH-1000MX4, ја задржуваат својата титула како омилени слушалки за поништување на бучавата. Елегантниот и рационализиран дизајн на безжичните чаши преставува мноштво напредни технички карактеристики, кои работат заедно за да испорачаат тивко шепнување, извонредно слушачко искуство.

Sony го подобри „Дигитален мотор за подобрување на звукот“, кој активно ги надградува вашите дигитални музички датотеки за почист, поцелосен и попрецизно нагоден звук. Големите драјвери од 40 мм резонираат со поширок звучен пејзаж, а импресивнато 30-часовно траење на батеријата на слушалките значи дека можете да ја задржите музиката да трае подолго.

Но, она што навистина вредно е технологијата на активен поништување на бучавата (ANC) на Sony, која продолжува да води во однос на ефективноста и целокупниот квалитет. Овде, слушалките користат четири микрофони за да соберат амбиентален шум, кој потоа се извршува преку специјален процесор за откажување на бучавата за да се отстранат несаканите надворешни звуци. Вклучете го ANC и веднаш ќе слушнете забележителна разлика, како да се формира затегнат печат околу ушите за да ве транспортира во пофокусиран аудио простор. Одлични се за слушање музика, но исто така и за повици или гледање филмови и ТВ-емисии.

Дизајн со најнапредно размислување: House of Marley Champion Earbuds

Изработени од одржливи материјали како бамбус и рециклиран силикон, шампионот House of Marleyнавистина се пар слушалки со чие купување ќе се чувствувате добро.

Еко-свесниот етос веќе долго време е дел од куќата на Марли, аудио бренд инспириран од љубовта на Боб Марли кон музиката и околината. Овие вистински безжични слушалки за уши, најновите од компанијата, се направени од обновувачки бамбус, композит од природни влакна наречен „REGRIND“ и силиконски материјал наменет за меки и нежни уши.

Дури и плетениот кабел за полнење е направен од 99% полиестер што може да се рециклира, и сè е спакувано во амбалажа за која е употребена 100% рециклирачка амбалажа без пластика, направена од материјали сертифицирани од FSC.

Дизајнот со напредно размислување нуди квалитет на аудио, со Champion Earbuds кој нуди добро балансиран звук, лесно спарување преку Bluetooth и непречено говорни повици со вградените микрофони.

извор: https://www.rollingstone.com/